Yarışma Hakkında

DENİB DESIGN 2. EV VE BANYO TEKSTİLİ TASARIM YARIŞMASI

2. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması; Denizli kentini bir tasarım merkezi haline getirmek amacıyla, havlu-bornoz ve uyku grubu sektörlerini merkeze alarak, bu sektörlerdeki yerli ve yabancı paydaşları bir araya getirerek, çıktıları olan ve bu çıktıların sektöre fayda sağlayacağı, bu bağlamda tüm dünyada Denizli ve Türkiye tasarım gücünü tanıtacak bir DENİB etkinliğidir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in koordinatörlüğünde, T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile ev ve banyo tekstili ürünlerine yönelik bir tasarım yarışması olan Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması’nın, Türkiye ve Denizli ihracatına katkı sağlaması amacıyla, yarışmanın bu yıl ikincisi gerçekleştirilecektir. Türk tasarım gücüne katkıda bulunmak ve tasarımcıları destelemek için yarışma iki ayrı kategoriden oluşturulacaktır.

 KATILIMCILAR:

 • Üniversitelerin ve Meslek Yüksekokullarının Güzel Sanatlar Fakültelerinde, Sanat Tasarım Fakültelerinde, Mimarlık ve Tasarım Fakültelerinde; Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil Tasarımı, Moda Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı, Geleneksel Türk Sanatları, Tekstil Mühendisliği, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği veya tekstil ile ilişkili ön lisans, lisans, yüksek lisans öğrencileri ve belirtilen üniversitelerden mezun olalı 3 takvim yılı geçmemiş olmak.
 • Yarışmaya katılan her projede özgün olma şartları aranmaktadır. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, proje yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa DENİB tarafından ödülü nakden ve defaten geri alınır. Ödül kazanan yarışmacı böyle bir durumla karşılaşılması halinde aldığı ödül ve tutarı geri vermeyi taahhüt eder. Ayrıca, yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.
 • T.C. Vatandaşı olmak
 • Daha önce tasarım yarışmalarından herhangi birinde dereceye girerek yurt dışı eğitim ödülü kazanmış olan öğrenciler bu yarışmaya katılamazlar.
 • Farklı bir iş birliği kuruluşu tarafından aynı alanda düzenlenen bir tasarım yarışmasında daha önce ilk 3 dereceye girmemiş olmak şartı aranır. Aksi bir durumun tespiti halinde yarışmacı diskalifiye edilir ve ödül kazandıysa ödülü nakden ve defaten geri alınır.
 • Farklı bir iş birliği kuruluşu tarafından aynı yıl içerisinde düzenlenen başka bir yarışmaya katılan ve her iki yarışmada finale kalan yarışmacıya tercih hakkı verilir, yarışmacının adaylık hakkının tek bir yarışmada devam etmesi sağlanır.
 • Denizli İhracatçılar Birliği’nin herhangi bir çalışanı, birinci dereceden yakın akrabaları, jüri üyelerinin yakınları veya jüri üyelerinin çalıştığı kurumlardan yarışmaya katılım sağlanamaz, katılmış ve kazanmış olsalar dahi ödül alamazlar veya almışlarsa tüm haklarını kaybeder ve ödülleri iade ederler.
 • Yarışmaya ekip/grup halinde katılım sağlanamaz.

KATEGORİLER:

Yarışma “Ev ve Banyo Tekstili” adı altında aşağıdaki kategorilerdeki ürünlerden oluşmaktadır.

 1. Kategori Ev Tekstili: Yatak Örtüsü, Kırlent, Pike, Nevresim Takımı (Nevresim, Çarşaf, Yastık Kılıfı).
 2. Kategori Banyo Tekstili: El Havlusu, Baş Havlusu, Banyo Havlusu, Bornoz, Peştamal, Banyo Paspası.

*Bornoz tasarımları kadın, erkek veya çocuk olabilir.

*Yarışmacıların başvurdukları her bir kategoride değerlendirilmeye alınabilmeleri için, kategorilerde belirtilen her bir ürünü tasarlamaları gerekmektedir.

*Yarışmacı 2 kategoriden başvuru yapabilir, jüriden yüksek puan aldığı sadece bir kategoriden derecelendirilmesi yapılacaktır.

DENİB, ev tekstili sektörünün önemli ürünleri arasında bulunan havlu-bornoz ve uyku grubunun tasarımı, üretimi ve uygulaması alanında tasarımcıların yetişmesini sağlamak, yetişen tasarımcıların ülke ihracatına katkıda bulunmasını amacıyla farklı çalışmalar yürütülmektedir.

Bu sene ikincisi düzenlenecek Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması’na geleceğin ve günümüzün tüm tasarımcılarını bekliyoruz.

 EV VE BANYO TEKSTİLİ TASARIM YARIŞMASININ AMAÇLARI:

 • Ev ve Banyo tekstili ihracatında tasarım açısından, gelecek nesillerin yaşama biçimini tasarlayan yenilikçi, güçlü, üretilebilir, katma değeri yüksek, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir tasarımlar geliştirmek,
 • Özelde Denizli olmak üzere Türkiye genelinde ev ve banyo tekstili sektörünün ihracatını artırmak,
 • Denizli’nin, Tasarımın Marka şehri olarak tanınmasına katkıda bulunmak,
 • Sektörün gelişimine ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak,
 • Tasarlanan ürünlerin, üretimlerini gerçekleştirerek sergiler oluşturmak,
 • Ev ve banyo tekstili sektöründe yeni tasarımcılar yetiştirilmesine teşvik etmek, yenilikçi ve özgün tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak,
 • Sektörde motivasyon, iş birliği ve dayanışmaya katkıda bulunmak,
 • Denizli’de ihraç edilebilir ürün çeşitliliğini arttırarak, uluslararası pazarda özgün tasarımları ortaya çıkaran ihracatçı firmaların rekabet gücünü artırmak,
 • Sektöre yenilikçi, katma değeri yüksek ve inovatif ürünler kazandırmak,
 • Sergilenen ürünlerin üreticiler tarafından toplu üretimlerini yapmak ve ihracatta ödüllü projeler ve tasarımlar ile şehrin marka algısını yukarıya taşımak,
 • 2023 İhracat Stratejisi kapsamında ülkemizde AR-GE ve tasarım kültürünün yerleşmesi ve teknoloji ile bütünleşecek altyapıyı oluşturmaktır.